Hos Mollerup Mølle er vi selvfølgelig leveringsdygtige i startfoder til grise.

Vi bruger de bedste produkter for at sikre grisene så god en start som muligt, for på den måde at sikre de bedste produktionsresultater i det lange løb.

Startfoder 2017/18       
varePower-Piglet Mini-PigletMikro-PigletGentle-PigletPlasma-MaxHavre- GufDiæt- Guf
Varenr.246000246500227200225000223000205800205400
Råvare / Anvendelse4-7 kg6-8 kg5-8 kg6-9 kg5-8 kg6-9 kg7-11 kg
Byg/havre000001020-25
Majsflager3202200
Hvede41-4563-6659-6363-6668-7053-5638-45
Sojaskrå, toastednejnejnejnejnejnejmax. 8
Sojaproteinkonc.9-1112-14max.1313-153-610-129-11
Fiskemel 523-502-52-52-4
Kartoffelpro. (protast.)422-5
3-52-52-51-3
Produkter af Mælk25-278-1012-1310-116109-10
Blodplasma0000400
Fedt veg./animalskveg./monoveg/monoveg/monoveg.animalskveg.veg
Foderlægemiddel -Znjajavalgvalgvalgvalgnej
Miya Gold probiotika000,2000,2nej
Syrebenzbenz.benzfumar/calc.form.fumar/calc.form.nat.butyratbenz
Fysisk formmueslimueslimueslimueslimueslipillerpiller
Indholdsgaranti pr FEsv/kg
Fesv pr. kg *)1,301,181,231,201.231,211.15
Ford. Råprotein140-145143-147150-155143-145143-147150-155140-145
Ford. Lysin11,011,011,011,01111,010.5
Ford. Methionin3,53,53,53,53.53,53.4
Ford. Treonin6,76,76,76,76.76,76.4
Ford. Tryptofan2,32,32,32,32.32,32.2
Ford. Valin7,47,47,47,47.47,47,0
Laktose130406050223575
Calcium6,26,26,26,26.26,26.2
Ford. P. 200%fytase3,63,63,33,33.33,33.5
A-vit. 1000 IE88,88,68,88.68.39.1
E-vit (Alfa-Toke.) 130130130130130130160
Aminosyreprofildelvisdelvisalledelvisallealledelvis
*) EnzymFEsv: +1